150 lat kolei w Rybniku

1 października 2006r. na stację w Rybniku, tak jak 150 lat temu, w niedzielę i na peron pierwszy, witany przez tłumy ludzi i górniczą orkiestrę, wjechał specjalny pociąg retro. Tak rozpoczęły się uroczystości – 150-lecia kolei w Rybniku.

Do Rybnika zjechały z Raciborza, Katowic i Czechowic-Dziedzic, zabytkowe pociągi prowadzone przez parowozy ze skansenu Chabówka. Do przepełnionych ponad miarę pociągów już w Raciborzu i Katowicach doczepiano dodatkowe wagony.

Zgromadzonych na peronach podróżnych i gości powitał dyrektor Zakładu Przewozów Towarowych PKP Cargo S.A. w Rybniku inż. Henryk Tylicki. Z zaciekawieniem wysłuchano historii kolejnictwa na ziemi śląskiej. Przed dworcem kolejowym rozpoczął się festyn organizowany przez Urząd Miejski. Można było zwiedzić Lokomotywownię, zabytkowy i współczesny tabor kolejowy, wystawy, zobaczyć pokaz sprawności SOK. Szkoda że nie doszedł do skutku drugi dodatkowy przejazd do Suminy przez rydułtowski tunel. I w drugim pociągu zabrakło by zapewne miejsc stojących. Swoje prace fotograficzne prezentowałem w świetlicy dworcowej i w lokomotywowni.

29 września 2006r. w hotelu „Olimpia” w Rybniku Kamieniu odbyła się uroczystość wręczenia statuetki „Przyjaciel Kolejarzy Śląska”, która otrzymali:

  • Wiesław Jaroszewicz – prezes Urzędu Transportu Kolejowego
  • Stanisław Gajos – prezes Katowickiego Holdingu Węglowego
  • Czesław Sikorki – prezes Koksowni Zdzieszowice

oraz wyróżnieni pracownicy śląskich zakładów Spółki PKP Cargo S.A.

 • Henryk Grymel – CM Katowice
 • Grzegorz Trybuszewski – CM Łazy
 • Krzysztof Sekuła – CM Czechowice-Dziedzice
 • Marian Pieczak – CZ Tarnowskie Góry
 • Barbara Domagała – CZ Rybnik
 • Władysław Krysta – CZ Czechowice-Dziedzice
 • Czesław Czapla – CZ Jaworzno Szczakowa

2 października2006r. w Bibliotece Miejskiej w Rybniku odbyła się konferencja naukowa poświęcona historii i współczesności kolei w Rybniku. Wręczono nagrody w konkursie plastycznym dla dzieci i młodzieży.

Od 26 września do 4 października 2006r. w Muzeum w Rybniku na kilkunastu fotoramach przedstawiono historię kolei na ziemi rybnickiej, zaprezentowano modele i zdjęcia lokomotyw, pociągów i infrastruktury kolejowej. Przedstawiono działalność i osiągnięcia kolejarzy w sporcie, nauce, kulturze, turystyce oraz pamiątki kolejowe.

Ostatnim akordem obchodów 150- lat kolei w Rybniku był przejazd pociągu z Katowic do Wisły przez Rybnik, Żory, prywatnego przewoźnika kolejowego- PTKiGK S.A. Rybnik. Pociąg prowadziła nowoczesna lokomotywa dwusystemowa, pokazując nowe możliwości kolei i prywatnych przewoźników.

Prezentują zdjęcia wykonane z pomocą „kombinatu rodzinnego” w składzie: Ewa, Agnieszka, Marcin Matras, Andrzej Łyszczarz, Beata i Grzegorz Wysłuch, Marek Daszkiewicz. Ja sam brałem udział w przejeździe pociągu na trasie Racibórz-Rybnik.

Najnowsze komentarze

  Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

  Dodaj komentarz