XXI Pielgrzymka Kolejarzy na Jasną Górę

6-7 listopada 2004 roku

Na XXI Ogólnopolska Pielgrzymkę Kolejarzy przyjechało specjalnymi pociągami około 10 tys. osób z całej Polski oraz delegacje kolei Słowacji, Białorusi i Węgier.

Wystawiono około 120 sztandarów. Pielgrzymów rozgrzewała Orkiestra Kolejowa z Siedlec.

„Przychodzicie pełni wiary, ponieważ tutaj jest od ponad 600 lat Matka i Królowa naszego Narodu. Dlatego wierzymy i ufamy, że Ona pomimo trudnych czasów, w których żyjemy, doda nam otuchy i nadziei.”

Z powitania przeora Jasnej Góry
o. Mariana Lubelskiego


„Kolej jest podzielona na kilkanaście spółek. Brakuje pieniędzy, dotacji, grożą zwolnienia, zmniejsza się ilość linii kolejowych, pociągów – to są trudne problemy, wymagające zaangażowania Sejmu i Rządu.”

ks. Eugeniusz Zarębięski


Temat rozwijającego się kryzysu polskiego kolejnictwa podjął w homilii abp Stanisław Nowak, metropolita częstochowski:
„Na pewno to wszystko budzi przykre, bolesne myśli, zwłaszcza, gdy pomyślimy, że w niektórych rejonach Polski kolejarz jest jedynym żywicielem rodziny. Aż serce drży – trzeba w duchu Chrystusowym rozwiązywać problemy… Nie traćcie nadziei…”

A potem powrót do Rybnika z sympatyczną obsługa pociagu. Spotkania starych znajomych, wspomnienia – jak to kiedyś na innej kolei bywało, dzisiejsze problemy, nostalgia za parowozem – to tematy rozmów pielgrzymów.

Najnowsze komentarze

    Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

    Dodaj komentarz